News

Try limiting gum chewing to specific situations rather than constant use throughout the day. Be aware of how your body responds and whether you notice any of these unusual effects developing.
Each pack of gum comes with a measly six pieces, making it one of the most expensive gums per piece on this list. I was worried about cracking my teeth when I initially bit into a round.
That means your gum might not be vegan unless specifically described as such. In addition to the gum base, there are softeners, sweeteners and flavorings used to craft your favorite pack of gum.
Although sales in dollars are back to pre-pandemic levels, that’s mostly due to inflation; the average pack of gum cost $2.71 last year, $1.01 more than it did in 2018, Circana said.